עירוניות וחדשנות

מחלקת עירוניות וחדשנות, הינה המיצוב המחודש של מחלקת התיישבות וקהילה. מחלקה זו הינה אחת ממחלקות העוגן של הרשות לפיתוח הנגב שבמהלך השנים האחרונות עסקה בעיקר במתן פתרונות לצמיחה דמוגרפית, משיכת משפחות חדשות וסיוע בקליטת תושבים חדשים.
בשנה האחרונה, בהתאמה למהלכים המתרחשים ברחבי הנגב בכלל ובערי הנגב בפרט, הרשות לפיתוח הנגב הגבירה את ההשקעה והמאמצים בחיזוק המרחב העירוני – כחלק מדיספלינה מובילה ברחבי העולם, במסגרתה העירוניות (Urbanism) הופכת להיות מצפן הפיתוח העיקרי לצמיחה.
לפיכך, הרשות לפיתוח הנגב מבקשת להפוך לגורם מוביל בתחום הפיתוח העירוני, להכיר את הנעשה במרחבים אלו ולהפוך לגורם יוזם ומשפיע – במטרה לסייע בקפיצת המדרגה, בכל הנוגע לחיזוק המרחב העירוני בנגב ויצירת נראטיב ייחודי.
יצירת מרחב אורבני, מתייחס לא רק למרחב העירוני, אלא גם למרחב הכפרי. זאת מתוך נקודת השקפה בה התושב הופך להיות המרכז וסל הכלים והשירותים התוספתי המוקנה לו, נבנה מתוך הצורך לא רק לשמר את הקיים אלא גם להגביר את המעורבות של התושב, ליצור קהילה חזקה ולהעלות את אחוז הצעירים הבוחרים להישאר ביישובי הנגב, ליזום וליצור מרחבי מגורים אטרקטיביים.
בבסיס תפקידה של מחלקה זו, נמצא הטיפול במספר נושאים הקשורים במתן פתרונות וסיוע לרשויות מקומיות בנגב במשיכת וקליטת תושבים חדשים, קידום סדר יום לעידוד מעבר הישארות בנגב וחיזוק המרקם הקהילתי בו.
כמו כן, בנוסף לתפקידים אלו, בתחום אחריות המחלקה נמצא הטיפול במספר החלטות ממשלה וישומן, דוגמת הקמת ביה"ח השיקומי בעלה נגב, הקמת מרכזים לגיל הרך והסיוע לישובים והתושבים בעוטף עזה.

    איך אפשר לעזור לך?

    תודה על פניתכם!