תכנית מצוינגב ונגב סל

 

לוגו מצויינגבמצוינגב

תכנית "מצוינגב " הינה תכנית שמטרתה העיקרית יצירה וקידום של תשתיות חינוכיות חדשניות וחזקות בנגב . תכנית זו נבנתה לאחר החלטת הממשלה 546  כחלק מתפיסה מערכתית של המשרד לפיתוח  הפריפריה, הנגב והגליל לפיתוחו של הנגב לקראת הקמת עיר הבהד"ים בנגב.

מצוינגב הינה תכנית ייחודית לפיתוח והטמעת ערכי המצוינות וההצטיינות בתחומים שונים: מדעים, ספורט, תיאטרון, מנהיגות ומוסיקה באמצעות החינוך. תכניות המצוינות פותחו על פי מודל המצוינות שפותח ומופעל בעיר באר שבע, ומבוססות ע"פ  מודל רנזולי הנשען על שלושה מעגלים: חשיפה – העמקה – חקר.

התכנית נועדה להביא למיצוי הפוטנציאל האישי הטמון בתלמידים, מתוך תפיסה כי לכל ילד יש את היכולות ואת תחום המצוינות שלו ולבנות תשתית יישובית המחנכת למצוינות ומכשירה את דור העתיד של ילדי העיר.

במסגרת התכנית פועלים כבר מספר שנים הישובים הבאים – אופקים, אילת, באר שבע, נתיבות, ירוחם, מרחבים, רהט, ערד, מצפה רמון, שגב שלום ושדרות.

בתחילת שנת תשע"ח בעקבות הצלחת התכנית הוחלט לתקצב תשעה יישובים נוספים – איילות, אל קסום, חורה,  כסייפה, לקיה, נווה מדבר, ערערה, שדות נגב, תל שבע .

מתחילת הפעלת התכנית אשר פועלת כבר ארבע שנים,  השתתפו בפעילות "מצוינגב" למעלה מ-70,000 תלמידים בשנה.

בכל הישובים שפועלים בתכנית, היקף המשתתפים גדל במאות אחוזים (פי שלושה וארבעה).

שאיפת קובעי המדיניות הינה כי התכנית תביא בטווח הארוך לעלייה באחוזי הגיוס לצה"ל, להעלאת שיעורי הבגרויות ושיעור הכניסה לאקדמיה, לצד מיתוג הנגב כמוביל בחינוך וככזה המאפשר לתלמידים להעמיק בתחום המצוינות שלהם גם במסגרות הבלתי פורמליות.

עיקר הצלחת התכנית היא בכך שהיא מביאה לשינוי תפיסתי במצוינות  בקרב מובילי החינוך בישובים, ומתוך כך האפקט מתרחב לתחומי דעת נוספים ללא תקצוב התכנית.

בזכות תכנית "מצוינגב" נוצרים חיבורים ושיתופי פעולה בין הישובים זאת באמצעות קיומם של כנסים אזוריים. התכנית הביאה לכך שמערכות החינוך היישוביות הצליחו להגיע לקהלי יעד חדשים ועליה של עשרות אחוזים של השתתפות בתכניות (חרדים-מדעים, בנות בתחומי הספורט והמדעים והקהילה הבדואית).

תכנית המצוינות מאפשרת את 'האיגום' של ראשי מערכת החינוך ברשויות הנבחרות ובחינתן של כל  התכניות הקיימות ברשות, בכל בתי הספר והגנים מגיל חובה ועד לי"ב במערכת החינוך הממלכתית.  התכנית מאפשרת לתלמידים, בכל גיל, להיחשף (בשלב הראשון) לתחום המצוינות הנבחר ובהמשך, לפי היכולת של כל תלמיד, להביא אותו למיצוי היכולות שלו, תוך כדי מעקב שוטף של המורים,  מנהלי בתי הספר, מנהל התכנית וועדת ההיגוי היישובית.

 

לוגו נגב סל

נגב סל

פרויקט "נגב סל" הינה תכנית מצוינות שמטרתה לצמצם פערים ולהעניק הזדמנות שווה לילדים ולנוער בנגב העוסקים בספורט הכדורסל.

המשרד לפיתוח הפריפריה הנגב והגליל והרשות לפיתוח הנגב, החליטו להעניק תקציב לפעילות כדורסל מוסדרת כגון טורנירים משותפים, מחנות אימונים, ואף עבור פעולות אזוריות כגון הכשרות והדרכות מנטורים המלווים ומטפחים את מאמני ומדריכי הכדורסל בנגב.

כל זאת מתוך יצירת מעטפת מקצועית אשר עתידה להגדיל את מספר השחקנים הפעילים בנגב תוך ניצול מתקני ספורט העומדים ללא שינוי, ומתוך שאיפה  להעניק לילדים ולנוער בנגב תנאי אימון ומשחק דומים לאלו הניתנים במרכז הארץ

מתחילת שנת לימודים תשע"ח, אלפי ילדים ונוער ברחבי הנגב לוקחים חלק בהשתלמויות ובהדרכות כדורסל במסגרת תכנית "נגב סל".

מוביל ומנהל הפרויקט – מר שמעון אמסלם פועל במעטפת משלימה של פיתוח ספורטאים במגוון תחומים הכוללים תזונה, כושר, היבטים פסיכולוגיים ואיתור כישרונות פוטנציאלים לנבחרות ישראל.